II Festiwal Sztuki Kreatywnego Recyklingu

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 
AddThis Social Bookmark Button

W dniach 21-23 czerwca odbył się w Białej Podlaskiej II Festiwal Sztuki Kreatywnego Recyklingu. Impreza połączona była z Dniami Kultury Bialskiej pod wspólną nazwą Eko Festiwal i Dni Białej Podlaskiej. 

Pierwszy dzień imprezy (21 czerwca) organizowany wspólnie przez Fundację Kreacja - Magia Rąk oraz Bialskie Centrum Kultury pod nazwą "Sobótki - noc pełna czarów i magii" był supportem do głównych wydarzeń z soboty i niedzieli. Już dzień wcześniej przy oczku wodnym za targowiskiem miejskim przy al. 1000- lecia rozstawiła się gastronomia. W Noc Kupały czekało wiele atrakcji na odwiedzających m.in. rodzinny konkurs wędkarski, koncert orkiestry z Białorusi, konkurs na ekologiczny wianek świętojański, obrzędy ludowe, występy teatru ognia. 
Niestety około godz. 20 pogoda zakończyła świetnie rozpoczęty wieczór. Wystarczyło 5 minut aby wichura przewróciła całe ogródki gastronomiczne i poderwała w górę scenę. Sprzątanie skutków nawałnicy trwało do godz. 4 rano. 

Zdjęcia z 21 czerwca pod linkiem Słowa Podlasia

http://slowopodlasia.pl/wydarzenia/powiat-bialski/578-uwaga-nawalnica-w-regionie.html 

Po burzowej nocy, ranek 22 czerwca powitał ekipę Fundacji pięknym słońcem. Od godziny 10.00 na stadionie miejskim rozpoczęły się przygotowania do kolejnego dnia imprezy. Bardzo pomocni byli osadzeni z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej i Zabłociu. Panowie rozkładali namioty i cięższy sprzęt oraz wspierali młodszych wolontariuszy. 

Około godziny 12.00 zawitali do nas pierwsi wolontariusze. W sumie przez cały dzień pomagało nam około 170 osób. 

22 czerwca poświęcony był ekologi i kreatywnemu recyklingowi. W "4" namiotach odbywały się warsztaty i pokazy kreatywnego recyklingu zaś przybyli na stadion mogli obejrzeć wystawę prac konkursowych na "formę artystyczną lub użytkową z materiałów recyklingowych" oraz prace z papierowej wikliny wykonane przez członków Fundacji Kreacja Magia Rąk i osadzonych w Zakładzie Karnym. Każdy kto przyniósł elektrośmieci lub butelki PET otrzymywał drzewko ufundowane przez Zieleń Miejską lub kupon na sadzonkę z Lasów Państwowych. 

Rozstawiła się również Fundacja RECAL z bramką "Recykling na sportowo" oraz z puszkojadem do którego zbierano puszki aluminiowe. Fundacja dla najmłodszych miała liczne konkursy i nagrody.

Super atrakcją były okazy CITES w tym prawie 2 metrowy niedźwiedź prezentowane przez Urząd Celny w Białej Podlaskiej. 

Z opóźnieniem około godziny 14.30 ruszyły atrakcje na scenie. Przed tym jednak próbę miały dziewczyny z zespołu MIRAMI. 

Partnerem Fundacji były Lasy Państwowe oraz Sanepid, którego przedstawicielka powiedziała kilka słów na temat boleriozy - problemu który dotyczy nie tylko ludzi ale również naszych zwierząt. 

Na scenie odbyło się wręczenie nagród w konkursie Słowa Podlasia. Fundacja również przez cały dzień przeprowadzała konkursy w których pytania dotyczyły ekologii, ochrony środowiska, Festiwalu oraz Białej Podlaskiej. Odbywały się liczne konkursy rodzinne. Część z nich miała formę pytań, część natomiast polegała na pracach manualnych rodziców z dziećmi. Nagrody w konkursach ufundowali sponsorzy Festiwalu.

Jedną z głównych atrakcji dla najmłodszych było malowanie samochodu. Renault Clio stał w cieniu drzew a każde dziecko mogło wykonać na nim swój własny rysunek. Auto po jakimś czasie zmieniło się nie do poznania w piękny kwiecisty samochód. 

Również Harcerze przygotowali gry i zabawy dla naszych milusińskich. Dzieci mogły spróbować swoich sił w różnych zabawach sprawnościowych pod czujnym okiem drużynowej. 

Na scenie pokaz umiejętności tanecznych w dancehall'u dały dziewczyny z BoogiTown

Poza sceną Policja i Straż Pożarna prezentowała swoje umiejętności. Można było także postrzelać z łuku i nauczyć się sztuki łuczniczej u specjalistów ze Stowarzyszenia Studzianka

Od godziny 16.00 do godzin wieczornych trwał mecz charytatywny w tenisa ziemnego na korcie tenisowym P. Tomasza Ługowskiego.

Kto miał więcej odwagi mógł skorzystać z wielkiego wesołego miasteczka.

Nie lada niespodzianką dla wszystkich był konkurs Freestyle. Eliminacje odbyły się kilka dni wcześniej. Natomiast w dniu imprezy na scenie rozegrany był ćwierć finał, pół finał i finał. Ekologiczny popisy Hip-hopu szokowały publiczność. Chłopaki dali niezły pokaz umiejętności słownej. Sędziowali im: Damian "DudekWch" Dudek oraz Łukasz Czarnacki "BlackOne".

W bitwie brali udział: Kazik (Wohyń), Filozof (Dęblin) - zwycięzca bitwy, Emcef (świdnik), Leman (Lublin), Jakonn (Łosice), Szczepan (Biała)

Pomiędzy pół finałem a finałem na scenie odbył się konkurs językowy Szkoły Helen Doron

Odwiedzili nas również Panowie z Klubu Motocyklowego GROM na swoich mustangach.

Największą atrakcją były jednak gwiazdy wieczoru. Dziewczyny z Mirami rozpoczęły swój koncert około godziny 20.00. Publiczność kryjąca się cały dzień od 30upału pod parasolami i w cieniu drzew zaczęła tłumnie spływać pod scenę. Wspólnie z zespołem wykonany został utwór "Sexualna niebezpieczna". Julia, Oksana i Tetiana zeszły ze sceny w trakcie koncertu aby móc śpiewać razem z publicznością. Już w trakcie koncertu wręczały płyty zaś chwilę po bisach wyszły do rozszalałego na ich punkcie tłumu i rozdawały na specjalnie przygotowanych na tą okazję pocztówkach autografy. 

Kolejną gwiazdą wieczoru był dj'ski duet Kalwi & Remi. To był prawdziwy pokaz kunsztu dj'skiego. Usłyszeliśmy m. in. słynny przebój EXPLOSION. Przy ich muzyce publiczność tańczyła, krzyczała, klaskała. Fala uniesionych rąk - to najwspanialszy widok dla zespołu i organizatorów. Ekipa Fundacji oceniła, że właśnie w ciągu tych niespełna 2 godzin koncertu publiczność bawiła się najlepiej biorąc pod uwagę wszystkie trzy dni imprezy. 

Przez cały dzień obok sceny prezentację sponsorów wyświetlał na wielkim telebimie pojazd PROWOKATOR, na którym transmitowane były również koncerty gwiazd wieczoru.

W przeciągu całego dnia imprezy powstały liczne prace recyklingowe wykonane przez dzieci i młodzież:

  • transformerska z płyt CD, 
  • piramida z odpadów z płyt meblowych
  • rzeźba spiralna
  • rzeźba z rur papierowych i kostek drewnianych
  • sukienka dla drzewa
  • pajęczyna z taśmy VHS
  • plątanina z filii pakowej
  • kosze, koszyczki, zajączki, choinki z papierowej wikliny

Zabrakło nam jedynie butelek do budowy napisu Biała Podlaska, które mieli przynosić przybyli na imprezę w zamian za sadzonkę. 

Kolejny dzień wydarzenia odbywał się pod hasłem Dni Kultury Bialskiej. Fundacja w tym dniu kończyła m. in. budowę transformerski z płyt CD. Odbył się także bankiet w Hotelu Dukat ze sponsorami i gośćmi specjalnymi.

Wszystkim przybyłym na naszą imprezę serdecznie dziękujemy. Za niedociągnięcia przepraszamy ale do organizacji całości i koordynacji działań była nas tylko czwórka: Marcin Miłkowski, Tomasz Sawczuk, Marcin i Katarzyna Lubańscy. 

Wszystkie zdjęcia do obejrzenia w albumie Fundacji oraz na RadioBiper

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY KAMILI AUGUSTYNOWICZ ZA WYKONANIE ZDJĘĆ Z FESTIWALU, WOJTKOWI ZAŁUSTOWICZOWI ZA PROWADZENIE IMPREZY I LICZNE RADY oraz KUBIE J. ZA POMOC W KONFERANSJERCE!!!!!!!!!!!!

Sponsorzy Festiwalu:

Portal Infopraca.pl
Temida Financial Group
InterMarche sieć supermarketów spożywczo-przemysłowych
Oskar – producent mebli
Petrodom
Hotel Dukat
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KOMUNALNIK –
Libella
Hotel Kapitol
Portal „Ślub w Białej”
Milmar – producent okien
Restauracja Sielska
Apollo - kuchnia grecka
Edwood
Polkres
Kawiarnia Longplay
Słowo Podlasia
Viking – producent drzwi kompozytowych
Drukarnia Kalamus
Agencja reklamowa Temor
Lakiery KUBA
Bank Spółdzielczy
KDiK – księgowa obsługa przedsiębiorczości
Husqwarna
Credit Agricole

Sponsorzy

Portal Infopraca.pl
Temida Financial Group
InterMarche sieć supermarketów spożywczo-przemysłowych
Oskar – producent mebli
Petrodom
Hotel Dukat
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KOMUNALNIK –
Libella
Hotel Kapitol
Portal „Ślub w Białej”
Milmar – producent okien
Restauracja Sielska
Edwood
Polkres
Kawiarnia Longplay
Słowo Podlasia
Viking – producent drzwi kompozytowych
Drukarnia Kalamus
Agencja reklamowa Temor
Lakiery KUBA
Bank Spółdzielczy
KDiK – księgowa obsługa przedsiębiorczości

Partnerzy:
Służba Więzienna
Lasy Państwowe
Izba Celna
Fundacja Recal
Bialskie Centrum Kultury
Urząd Miasta Biała Podlaska

Patronaty Honorowe
Marszałek woj. Lubelskiego
Starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej
Poseł do Parlamentu Europejskiego Lena Kolarska – Bobińska

Patronaty medialne:
Radio Eska
TVP Lublin
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Radio Lublin
Podlasie 24
Katolickie Radio Podlasia
Radio Biper
Interwizja
Biała TV
Biała 24
Słowo Podlasia
Życie Bialskie,
Portal zielonalekcja.pl,
ekologia.pl
Miesięcznik Recykling,
Ekotropiciel