Jedz zdrowo, kolorowo a nie śmieciowo - fotorelacja

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
AddThis Social Bookmark Button

W dniu 30 kwietnia 2015 r. odbył się festyn „Jedz zdrowo, kolorowo a nie śmieciowo”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Kreacja Magia Rąk, współorganizatorem IV L.O. im. S. Statszica w hali którego miało miejsce wydarzenie.

 Była to pierwsza tego typu impreza, związana z promocją zdrowego żywienia i ruchu organizowana przez Fundację.  Głównymi uczestnikami akcji byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Bialskiego.

W trakcie tych kilku godzin na hali odbyły się m. in. wykłady i prelekcje dotyczące prawidłowej diety, piramidy zdrowia oraz  bulimii i anoreksji, prezentacje związane z bialską wodą jurajskią, konkursy, zawody sportowe oraz maraton ZUMBA i Fitness prowadzone przez Annę Litwiniuk i Klub Forma.

 

Jak stwierdza Pani Grayżna Hromiuk wobec zagrożenia epidemią otyłości wśród młodzieży potrzebna jest edukacja i promocja zdrowego żywienia. W naszą akcję zaangażowana była młodzież z klas gastronomicznych Zespołu Szkół Zawodowych nr 1w Białej Podlaskiej. W ramach akcji uczniowie z klas 2 technikum oraz 3 zasadniczej szkoły zawodowej promowali zdrowe odżywianie poprzez przygotowanie pod okiem nauczycieli zdrowych i kolorowych potraw. W zdrowym menu można było znaleźć: surówkę z rzodkwi, surówkę z selera, sałatkę wiosenną, sałatkę owocową, szaszłyki owocowe, jabłka pieczone, koktajle owocowe i warzywne, a także ciasto orkiszowe. Przygotowane potrawy zostały zaprezentowane i wystawione do degustacji. Młodzież szkolna udowodniła, że jeżeli zamiast batonów i słonych przekąsek oferuje się im zdrowe sałatki, a zamiast napoi gazowanych koktajle mleczne to bardzo chętnie z tego korzystają. 

W ramach festynu rozstrzygnięty został konkurs na pracę dotyczącą zdrowego jedzenia. Kapituła Konkursowa wytypowała jednogłośnie laureata, którym okazali się uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Białej Podlaskiej za film p.t. „Publiczne Gimnazjum nr 5 żyje smacznie i zdrowo”. Nagrodę pocieszenia za największą ilość lajków otrzymał film Publicznego Gimnazjum nr 2 w Białej Podlaskiej.

Kolejną edycje wydarzenia Fundacja Kreacja Magia Rąk planuje zorganizować jesienią i będzie ona otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Innymi słowy wydarzenie „Jedz zdrowo…” organizowane będzie 2 razy w roku w sezonie wiosennym i jesiennym. 

Zdjęcia: Barek Wołoszko