Wspólny projekt na Łódź Design Festiwal

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
AddThis Social Bookmark Button

Interprint promuje biznes zaangażowany społecznie

Podczas tegorocznego Łódź Design Festiwal Interprint zaprezentuje pierwsze efekty współpracy z Fundacją Kreacja Magia Rąk oraz z projektantką Mają Palczewską. Połączenie recyklingu, odpowiedzialnego, świadomego projektowania i edukacji oraz wsparcia inicjatyw o charakterze społecznym to działanie, które może być przykładem dla przedsiębiorców nie tylko z branży meblarskiej.

 

Czy resztki papierów dekoracyjnych i folii finisz można poddać obróbce w taki sposób by powstały z nich ciekawe meble, lampy i inne elementy wyposażenia wnętrz? Wspólny projekt firmy Interprint, Fundacji Kreacja Magia Rąk oraz Mai Palczewskiej pokazuje, że jest to możliwe, a efekty mogą być zaskakująco atrakcyjne. „Do wsparcia fundacji poprzez przekazanie jej odpadów papieru i folii finisz powstających w naszym zakładzie namówiła nas Maja Palczewska. To jej zaangażowanie i chęć uczestnictwa w projekcie, który ma głębszy edukacyjny i społeczny charakter przekonały nas, że warto się do niego przyłączyć. Kiedy poznaliśmy lepiej fundację i jej działania, które nie tylko opierają się na promocji kreatywnego recyklingu, ale przede wszystkim służą ekologicznej edukacji, aktywizacji takich grup społecznych jak seniorzy, osoby niepełnosprawne czy więźniowie oraz artystycznemu kształceniu najmłodszych, nie mieliśmy wątpliwości, że to organizacja warta naszego wsparcia.” – mówi Sylwia Lasota z Interprint.

 

Fundacja Kreacja Magia Rąk opiera swoje działania na wykorzystaniu tzw. papierowej wikliny czyli współczesnej, recyklingowej wersji znanego od tysięcy lat plecionkarstwa. „Poprzez warsztaty, pokazy, kursy, terapię zajęciową zachęcamy nie tylko do uzyskania nowych manualnych umiejętności i ciekawego spędzania wolnego czasu, ale pokazujemy, że nawet tak „błahy” materiał, jak przeznaczony na makulaturę papier, jest warty jak najlepszego wykorzystania. Udowadniamy, że z rzeczy które bezrefleksyjnie wyrzucamy można przy odrobinie chęci stworzyć nowe, ciekawe, atrakcyjne przedmioty.” – opowiada Marcin Lubański, prezes fundacji Kreacja Magia Rąk. „Ze zwiniętego w cienkie ruloniki papieru można stworzyć nieograniczoną gamę splotów i projektów: od dekoracyjnych drobiazgów, po gigantycznych rozmiarów, godnych Księgi Rekordów Guinnesa, instalacje.”

 

Podczas Łódź Design Festiwal będziemy mogli zobaczyć serię wykonanych z odpadów papierów dekoracyjnych i folii finisz przedmiotów które zostały zaprojektowane przez Maję Palczewską, a wykonane przez plecionkarzy z Kreacji Magii Rąk. Będą to lampy i ciekawe siedziska o organicznych formach. Projektantka  tak opowiada o sensie całego przedsięwzięcia „To, że dzięki naszej trójstronnej współpracy powstały konkretne przedmioty to raczej efekt uboczny całości. Przede wszystkim chodziło nam o pokazanie pewnego modelu współdziałania, udowodnienie, że warto by biznes wspomagał edukacyjne czy pro środowiskowe inicjatywy. Jestem przekonana, że każda firma dysponuje takim, nierozpoznanym niejednokrotnie „zasobem”, który można wykorzystać w bardziej sensowny i odpowiedzialny społecznie sposób. To mogą być odpady z produkcji, to może być wolontariat pracowniczy, to może być udostępnienie pomieszczeń na cele kulturalne czy edukacyjne lokalnej społeczności. Jako projektant jestem w stanie ten zasób rozpoznać i stworzyć koncepcję jego wykorzystania, którą dana organizacja może wdrożyć w życie”.

 

Prezentacja podczas łódzkiego festiwalu to oficjalny początek współpracy między fundacją, a firmą Interprint. „Chcemy regularnie przekazywać powstające w naszym zakładzie w Ozorkowie odpady papieru i folii finisz do wykorzystania przez fundację w jej działaniach. Mamy nadzieję, że zapewnią one materiał do wielu fantastycznych projektów. Liczymy też na to, że poprzez swój przykład zachęcimy innych do podobnych działań: zarówno we współpracy z Kreacją Magia Rąk, jak i innymi organizacjami i fundacjami.” – podkreśla Sylwia Lasota.

 

Efekty projektu oraz jego przebieg można poznać odwiedzając stoisko w centrum festiwalowym przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Katarzyna Hryniewicka

Profundo PR

tel. 503 002 335

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

#papierowawiklina #wiklinapapierowa #FundacjaKreacjaMagiaRąk