Więźniowie kręcą papierową wiklinę dzieciom

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 
AddThis Social Bookmark Button

Warsztaty z papierowej wikliny w Zakładzie Karnym w KozigłowachWkręceni w kręcenie - więźniowie kręcą papierową wiklinę dzieciom.
Warsztaty w Zakładzie Karnym w Koziegłowach (woj. wielkopolskie)

Na początku grudnia, tuż przed gorącym okresem przedświątecznym przedstawiciele naszej fundacji: pani Mariola Wittchen, Kamila Kałuska oraz Paweł Skrzypczak, wybrali się do zakładu karnego w Koziegłowach, aby tam nauczyć chętnych więźniów skręcania papierowych rurek na warsztaty z dziećmi.
Okazało się, że kręcenie nie jest takie trudne i po dwóch godzinach każdy z uczestników zajęć wiedział co to znaczy rurka idealna oraz jakiej techniki użyć, aby właśnie taką rurkę skręcić.
 Ale zacznijmy od początku.....
Dwie wielkopolskie szkoły z powiatu nowotomyskiego włączyły się w akcję zbierania szarych gazet, które miały posłużyć do skręcania papierowych rurek przez więźniów z pobliskiego zakładu karnego. Dla dzieci, szczególnie młodszych jest to manualnie, bardzo trudne do wykonania  zadanie, lecz dzięki pomocy osadzonych, warsztaty w szkołach mogą się odbyć z wcześniej przygotowanym materiałem. Gotowe papierowe rurki to półprodukt, z którego dzieci podczas warsztatów prowadzonych przez fundację uczą
się wyplatać.

W zajęciach w zakładzie karnym wzięło udział 15 uczestników. były to osoby chętne, a co za tym idzie dobrze zmotywowane na naukę nowych umiejętności. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, podczas której pan Paweł Skrzypczak opowiedział czym zajmuje się fundacja oraz zaprezentował liczne osiągnięcia naszej dotychczasowej działalności. Więźniowie mogli zobaczyć jakie rzeczy można wykonać z tak niepozornie wyglądających pasków skręconego papieru. Cześć mniejszych prac mogli
również dotknąć, ponieważ przykładowe wyroby przywieźliśmy ze sobą.
W następnej części zajęć rozpoczęła się praktyczna nauka skręcania gazecianych rurek. Okazało się, że to grupa bardzo pojętna i już po kilkunastu minutach spora część uczestników zaczęła samodzielnie skręcać paski pociętej gazety w estetyczne rurki.
Na koniec warsztatów kilka chętnych osób spróbowało swoich sił w samodzielnym wyplataniu. W efekcie powstały całkiem ładne choinki. Pozostałe rurki skręcone podczas tego spotkania zostały zabrane i wykorzystane podczas warsztatów świątecznych 6.12.2015r. w Bolewicach.
Następną partię 7 tysięcy sztuk (!) odebraliśmy po ok. dwóch tygodniach. Z rurek tych skorzystało pięć klas w czasie warsztatów w Szkole Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Nowym Tomyślu. Po feriach zajęcia odbędą się także w Szkole Podstawowej w Opalenicy.
Dziękujemy za zaangażowanie i włożony wkład pracy Zakładu Karnego w Koziegłowach. Mamy też nadzieję na dalszą współpracę. Dzięki Wam mogliśmy dać radość dzieciom z poznawanie nowych sposobów kreatywnego wykorzystania papieru.

Autor: Kamila Kałuska