Opublikowano

I etap czyszczenia pomników za nami!

Za nami pierwszy etap społecznej akcji renowacji pomników ofiar niemieckiego nacjonalizmu. Działania odbyły się 26-27 sierpnia. Łącznie wzięło w nich udział kilkanaście osób. Akcja została wsparta silną grupą działaczek i działaczy Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych. Ogromnego wsparcia udzielił nam ZKM w Białej Podlaskiej, organizując myjkę ciśnieniową oraz niezawodnego jak zawsze w akcjach społecznych Pana Jacka.

Na pierwszy ogień poszedł pomnik „na Holi” upamiętniający Jeńców Francuskich zamordowanych w 1942 roku. Kilka ogromnych worów śmieci to efekt sprzątania rozrzuconych w jego okolicy nieczystości. Czyszczenie pomnika wraz z koszeniem trawy trwało niemalże cały dzień. Efekt jest jednak piorunujący. Kolejny dzień ekipa wolontariuszy spędziła na doprowadzaniu do porządku pomnika ufundowanego przez społeczeństwo powiatu Biała Podlaska „Ofiarom hitleryzmu”. I tu efekt robi nie mniejsze wrażenie, po raz kolejny ukazując nam pomnik skrywany do tej pory pod grubą pokrywą mchów i porostów.

Przed nami kolejne etapy działań. W planach chcemy obowiązkowo naprawić nawierzchnię pod pomnikami gdyż jest ona w opłakanym stanie. Konieczna jest również naprawa słupków podtrzymujących wykradzione już łańcuchy. Te również należałoby doprowadzić do stanu pierwotnego zarówno pod względem stanu liczebnego jak i wyglądu. Wciąż zbieramy również pieniądze na zainstalowanie niezbędnych tablic informacyjnych. Uważamy, że jest to niezbędny element w budowaniu trwałej świadomości na temat zagrożeń jakie w historii niosły za sobą wszelkie nacjonalizmy i inne totalitaryzmy jakich doświadczaliśmy na naszym terenie z rąk naszych sąsiadów.

Kolejny etap, tym razem bardziej uroczysty odbędzie się 1 września o godzinie 4.45 (czas rozpoczęscia napaści Niemiec na Polskę) przy pomniku „na Holi”. O godzinie 4.00 ZKM w Białej Podlaskiej podstawi przy pętli na ul. Terebelskiej specjalny autobus, który przetransportuje wszystkich chętnych do uczczenia tragicznych wydarzeń rozpoczęcia II Wojny Światowej. Na miejscu odbędzie się prelekcja wygłoszona przez Mirosława Barczyńskiego z Oddziału Martyrologiczno – Historycznego przy Muzeum Południowego Podlasia.

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]